Jak zviditelnit web (část třetí)

10 min čtení
Mgr. Lukáš Nagy
Mgr. Lukáš Nagy SEO specialista

Tak jsme to zvládli! Nějakou dobu to trvalo, ale dostali jsme se do posledního ročníku Bradavic (čti: já jsem dokončil blogovou sérii a vy jste se prohrabali hromadou textů). V první a druhé části série jsme se primárně zaměřili na SEO, a to jak pro začínající, tak i zavedené weby.

Poslední ročník bude pestřejší - v osnovách máme placené kampaně, sociální sítě i offline marketing. Z důvodu mého profesního zaměření na SEO jsem usoudil, že vědomosti spolužáků (kolegů) budou pro potřeby článku mnohem hodnotnější. Proto jsem je vyzpovídal a jejich znalosti zpracoval.

 

Zviditelnění na sociálních sítích

Katka se u nás stará o sociální sítě už několik let a za tu dobu získala bohaté zkušenosti. Vykouzlit toho umí hodně - od patrona až po úspěšné kampaně na Facebooku. Na úvod mi zdůraznila tři podstatné otázky, které by si měl klást každý majitel webu, než začne používat sociální sítě.

 1. Proč chci na sociálních sítích působit?
 2. Jak se rozhodnout, které sítě využívat?
 3. Kdo je moje cílová skupina?

Důvod, že „jsou tam všichni“ nestačí. Je rozdíl, jestli se zaměřujeme na B2B, B2C, prodáváme služby nebo produkty. Cíle má každý jiné - od zviditelnění, přes prodej produktů až po zákaznickou podporu. Musím tedy vědět, co dokážu svým potenciálním zákazníkům nabídnout. A také kdo je můj reálný zákazník, ne vysněný.

Na každé platformě se nachází jiná cílová skupina. Pro poskytovatele odborných služeb je zajímavý Linkedin. Prodejce módních značek se určitě neztratí na Facebooku a blogerka si nejlépe vybuduje komunitu na Instagramu. Zjednodušeně - „jdu za svými“. Taky byste nešli propagovat Nebelvírský famfrpálový tým do Zmijozelských komnat.

I když váš produkt není zrovna „facebook friendly“, svou cílovku obvykle na sítích má. Poskytujete například leštění starých kotlíků - jasně, nic moc obor. Naštěstí se však ukazuje, že i neatraktivní obory si publikum najdou. Nám se to potvrdilo s prodejcem topných fólií - ne úplně sexy obor, ale propagace na sítích funguje velmi dobře.

Jako majitel webu se musíte zamyslet také nad tím, jaký obsah jste schopni produkovat. Ve zkratce: bez kvalitních a atraktivních fotek na Instagram nelezu.

Vytvářejte unikátní obsah pro každou síť. Neomezujte se pouze na kopírování z jedné platformy na druhou. Sledujte konkurenci. Na jaké síti působí? Jaký obsah vytváří? Pokud to funguje jim, mělo by i vám. Inspirujte se, ale nekopírujte.

 

Zviditelnění prostřednictvím PPC

Zatímco v rámci sociálních sítí můžeme pořád mluvit o organickém i placeném zviditelňování, u PPC kampaní se bez financí nepohneme nikam. Informaci máme už i v názvu: Pay per click - platba za proklik. Takže vytáhněte zlato z Gringottovy banky a jde se na to.

Je ovšem relativní, co je placené a co ne. V konečném důsledku vás práce na SEO nebo tvorba obsahu na sociálních sítích také něco stojí.

Zajímá vás rozdíl mezi SEO a PPC? U placených kampaní platíte přímo za proklik na web, přičemž cena se může pohybovat v rozmezí desítek korun. Existují různé formy placené propagace: reklamy v obsahové síti, bannerová reklama,  srovnávače zboží a další. Avšak místo postupného vyjmenování a popsání jednotlivých forem se radši zaměříme na obecný pohled a rady do začátku.

Rozpočet. První, důležitý faktor, který si musím promyslet. Bez náležitého rozpočtu se do PPC nepouštějme. Kampaně nejsou levné a v dnešní době už vůbec ne. Samozřejmě záleží, jestli jsem bloger, který se chce jenom trochu zviditelnit nebo malý eshop, kde už budou sumy kvůli většímu počtů produktů vyšší.

Cenu ovlivní i cílení. Obecná, konkurenční slova jsou dražší než long taily. Tedy cena za proklik u slova čarodějnické hůlky bude určitě vyšší, než u čarodějnické hůlky s jádrem z vlasu jednorožce.

Existuje mylná představa, že když už se uživatel na můj web skrz reklamu proklikne, tak také nakoupí. Opak je pravdou. Průměrný konverzní poměr napříč odvětvími činil v roce 2020 3,75 %. Tedy ze 100 návštěv průměrně učiní konverzi ani ne 4 uživatelé.

A to je právě práce správce kampaní: vyladit je do takové míry, aby konverzi uskutečnilo co nejvíc uživatelů, a to s přiměřeným rozpočtem tak, aby investice dávala smysl.

Důležitý je také stav samotného webu. Pomalé načítání webu? Google vám sníží skóre kvality. Chybí popis produktu nebo informace o dopravě? Také nic moc. Typickým problémem na začátku spolupráce může být nedostatek nebo nesprávnost dat v odeslaném XML feedu, který je důležitý pro produktové kampaně, jak mi vysvětlil náš PPC specialista Lukáš.

 • Aktuálně jsou velmi efektivní tzv. produktové kampaně. Jedná se o vizuální reklamy produktů umístěné na samém vrcholu výsledků vyhledávání, jak vidíme na obrázku.
 • Pro jednorázové zviditelnění jsou šikovné akviziční kampaně (bannery).
 • Pro lepší pochopení problematiky PPC se můžete opět proklikat materiály od Google.

 

Další možnosti zviditelnění v online prostoru

Video obsah je dominantním hráčem na trhu online zábavy. Lidé radši na něco koukají, než čtou - je to jednodušší a často i zábavnější. Typickým příkladem je herní průmysl: psaná recenze digitální hry nedokáže čtenáři dostatečně popsat hratelnost, pocit z hraní nebo herní prvky. Videorecenze je v tomhle směru mnohem popisnější. Podnikatelé si sílu videa uvědomují, a proto jej využívají pořád častěji. Statistiky jsou nemilosrdné, podívejte se třeba na 55 statistik pro rok 2021.

Vytvářet kvalitní videoobsah zcela jistě není jednoduché. Ve hře jsou algoritmy, kontakty, kvalita, šikovnost ale i náhoda. I na Youtube funguje jistá forma SEO. Pěkný návod na Youtube SEO přinesl Ahrefs. S tématem souvisí také streaming - jeden ze současných trendů, kdy tvůrce obsahu vysílá naživo sebe při určité činnosti (například hraní her).

Jako typický příklad pro zviditelnění webu mně napadá situace, kdy tvůrce obsahu vlastní menší eshop s vlastním merchandisingem. Ve videu nebo během streamu sledovatele odkáže na svůj web, kde si zboží mohou koupit. Ovšem, zcela jistě funguje i cesta: Firma => produkce kvalitního video obsahu => zvýšení povědomí o značce => nákup v e-shopu.

Další variantou oslovení širokého spektra lidí jsou podcasty. O co jde? MladýPodnikatel je jednoduše definuje jako nahrávky mluveného slova, které jsou dostupné a jednoduše šiřitelné na internetu. Autoři mluví buď sami nebo s hostem a zaměřují se na jim blízká témata, jako například zdraví, vztahy nebo podnikání.

Uživatelé pak obsah konzumují převážně prostřednictvím aplikací v mobilních telefonech. Princip zviditelnění webu zde funguje podobně, jako u videotvorby. Autor (bloger/podnikatel) tvoří kvalitní obsah, který dávkuje uživatelské základně. V rámci nahrávky pak propaguje buď svou, nebo externí webovou stránku. Hostem může být například trenér nebo nutriční terapeut, který jako expert osloví nové zákazníky a přivede je na svou stránku. Autor dokáže opět propagovat například merchandise. Výhodné je to tedy pro obě strany.

 

Offline marketing

Někoho to možná překvapí, ale ano, webové stránky se dají zviditelňovat i v offline světě. Osobně se mi v hlavě hned vybaví billboard, který pravidelně vídávám cestou z tramvaje, a který už třetím rokem vesele propaguje jistou marketingovou agenturu. Forem propagace poznáme určitě víc:

 • reklama v tisku, letáky
 • reklama v televizi nebo rádiu
 • billboardy, plakáty
 • výstavy, konference a účast na veletrzích
 • ambientní média a další

Nevýhodou offline propagace je horší zacílení, vysoké náklady a horší měřitelnost. Výhodou zas možnost oslovit skutečně velké publikum, široká paleta možností oslovení nebo cílení na odlišné publikum.

Offline propagaci často využívají velké brandy. Typicky Alza spustí výprodej a informuje o něm v televizi, rádiu i časopise. Určitě ji tedy můžeme vnímat, jako podporu prodeje a posílení brandu. Menší hráči budou pravděpodobněji cílit na propagaci samotného webu a nabízených služeb, spíš než na konkrétní slevovou akci. Příkladem může být mnou zmíněná reklamní agentura.

 

Slovo na závěr

Cílem mé psané série o zviditelňování webových stránek nebylo podrobně popsat všechny možné způsoby propagace. Neměl jsem ambice rozepisovat návody typu „jak na“, ani jsem nechtěl krok za krokem vysvětlovat, jak postupovat například při tvorbě analýzy klíčových slov. To by z důvodu obsáhlosti ani nebylo možné.

Sérií spíš vnímám jako průvodce a jakýsi „rozcestník“. Proto také najdete v článcích mnoho odkazů směřujících jak na náš, tak na externí weby. Věřím tomu, že, zájemci o hlubší porozumění se prohrabou dalšími zdroji a znalosti si rozšíří. Doufám, že jako úvod do světa zviditelnění a propagace webových stránek je tato série dostatečně popisná a užitečná. Tak se nebojte a začněte kouzlit!

 

Zpět nahoru
Mgr. Lukáš Nagy