Seznam.cz doporučuje webům přechod na HTTPS odložit. Proč?

7 min čtení

Seznam.cz v dnešním prohlášení na svém blogu fulltext.sblog.cz doporučuje majitelům webů přechod na HTTPS odložit až na začátek příštího roku. Co ho k tomu vede?

Seznam.cz sám považuje HTTPS protokol za bezpečnější a pro budoucnost webu nezbytný prvek. Jenže přechod z HTTP protokolu na ten bezpečnější přináší problémy, a to hlavně právě Seznamu. Při indexaci webových stránek se počítají pro každou z nich signály, což jsou čísla odrážející kvalitu stránky. V současnosti se může stát webům, které přešly z HTTP na bezpečnější HTTPS protokol, že při jejich opětovné indexaci dojde ke ztrátě některých signálů a stránky se tak mohou propadnout v přirozených výsledcích vyhledávání Seznamu níže, než se nacházely před přechodem na HTTPS.

Propad ve výsledcích vyhledávání Seznam.cz

I když se Seznam.cz s tímto problémem pere nějaký ten pátek, stále se mu nedaří tyto problémy dostatečně odstranit. Podle všeho se ale blýská na lepší časy. Podle dnešního prohlášení se podařilo část potíží s přechodem vyřešit. Z algoritmů ve vyhledávání už byly odstraněny signály, které se mohly počítat odlišně pro HTTP a HTTPS stránky. Seznam slibuje další úpravy během října.

ALE! Větším problémem se ukázaly být komplikace spojené s indexací přesměrovaných stránek, tedy s přesměrováním z HTTP na HTTPS. Jak na svém blogu Seznam.cz vysvětluje, přesměrování z HTTP na HTTPS je podobný proces, jako když s webem přecházíte ze staré domény na novou. Seznam tak musí přesunout balík informací o stránce z původní domény na novou. A právě tento přesun zatím nefunguje stoprocentně.

Řešení na cestě

Seznam.cz se webům, které zaznamenaly propady v žebříčku vyhledávání, omlouvá a slibuje, že na dořešení problémů s přechodem na bezpečnější HTTPS protokol intenzivně pracuje. Zároveň však v souvislosti s přetrvávajícími problémy vydal doporučení, aby majitelé webů s přechodem na HTTPS počkali až na začátek příštího roku. Jinak těmto webům může hrozit pokles ve vyhledávání Seznamu. Doporučení směřuje hlavně webům, které jsou závislé na návštěvnosti, kde její část tvoří návštěvy přivedené z vyhledávání Seznam.cz, a nemůžou si dovolit ani krátkodobou ztrátu návštěvnosti. Seznam.cz má podle vlastního vyjádření jedno řešení, které může pomoct zmírnit negativní dopady přechodu na HTTPS, ale nemůže ho nasadit v hlavní předvánoční sezóně.

Je třeba zdůraznit, že současné problémy se netýkají těch, kteří si zakládají nový web. Seznam.cz garantuje, že nyní již ve výsledcích vyhledávání mají weby HTTP i HTTPS rovnocenné postavení.

          

HTTP (Hypertext Transfer Protocol) je internetový protokol, původně určený k výměně hypertextových dokumentů ve formátu HTML mezi serverem a prohlížečem. V současné době je používán i pro přenos jakýkoliv souborů a používá se i k mnoha jiným funkcím (např. spouštění vzdálených aplikací). HTTP funguje na principu dotaz – odpověď, jednotlivé dotazy nejsou z pohledu serveru rozeznatelné. Proto se HTTP také říká bezstavový protokol. To bylo výhodou v době jednoduchých internetových prezentací, při programování složitějších webových aplikací to však činí problémy, neboť HTTP např. neumožňuje uložení obsahu košíku v internetovém obchodě. To je pak nutné obcházet různými metodami, např. využitím cookies. Samotný protokol HTTP neumožňuje šifrování ani zabezpečení integrity dat.

 

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) je šifrovanou variantou síťového protokolu HTTP, která umožňuje zabezpečit spojení mezi webovým prohlížečem a webovým serverem před odposloucháváním, podvržením dat a umožňuje též ověřit identitu protistrany. HTTPS používá protokol HTTP, přičemž přenášená data jsou šifrována pomocí SSL nebo TLS. To je důležité při přenášení citlivých informací (např. čísla kreditní karty). HTTPS se také používá k autorizaci přístupu k webu.

 

  

Google vyhledávání bez problémů

Podobné problémy jako Seznam.cz neřeší jeho největší konkurent u nás - Google. Ten přechod na bezpečnější protokol HTTPS zvládá bez problému a naopak ho doporučuje. Stránky s tímto bezpečnějším protokolem také zvýhodňuje ve svých výsledcích vyhledávání. Je ale třeba dodat, že toto zvýhodnění je zanedbatelné. Zatím.

Naše doporučení

HTTPS je zabezpečený protokol, který zabraňuje zneužití dat (data ve formulářích, data o odběru novinek, informace o zakoupení produktu atd.) a dalším bezpečnostním problémům, a proto přechod na bezpečnější HTTPS protokol určitě doporučujeme.

Obzvlášť zabezpečený protokol doporučujeme všem těm, kteří nabízí či přijímají online objednávky a kreditní karty, všem co pracují se systémem s vysokou důležitostí (banky, úřady, státní správa). HTTPS by měli také používat ti, co nabízí vstup do své vlastní sítě a chtějí, aby komunikace probíhala zabezpečeně, a také ti, kteří pracují s citlivými daty jako jsou adresa, rodná čísla, licence a musí dodržovat soukromí.

Jestli by měl někdo dbát na bezpečnost a ochranu dat svých zákazníků, tak to jsou majitelé e-shopů. Při nákupu on-line na e-shopu dochází k přenosu osobních údajů, hesel nebo platebních údajů. Nechat takovou komunikaci se zákazníkem nezašifrovanou, by mělo být pro každý seriózní web nepřijatelné.

Zároveň ale doporučujeme, abyste si svůj případný přechod na bezpečnější protokol HTTPS dobře promysleli/zkonzultovali a dobře naplánovali. Rozhodně nepřecházejte před vaší hlavní sezónou. Vždy je potřeba počítat s tím, že váš web může na chvíli zaznamenat drobné ztráty organické návštěvnosti.

Zdroj: Seznam.cz

 

Jak jste poznali z tohoto našeho článku, problematika přechodu z HTTP na HTTPS není jednoduchá záležitost a může přinést spoustu komplikací. My máme velké zkušenosti s tvorbou webů a samozřejmě i s oblastí zabezpečení webů, a proto Vám rádi poradíme, případně Váš web/e-shop dobře zabezpečíme. 

Marketing
,
SEO
,
Zpět nahoru