Seznam.cz už nemá problém s přesunem webů na HTTPS

4 min čtení

Ještě loni v říjnu Seznam.cz doporučoval webům nepřecházet na bezpečnější protokol HTTPS, protože si jejich vyhledávač neuměl s novým protokolem poradit a u těchto webů mohlo po přechodu z protokolu HTTP na HTTPS docházet k propadům v přirozených výsledcích vyhledávání. Od začátku dubna je však podle Seznamu vše vyřešeno a už byl nemělo docházet k problémům.

vysvětlení co je http a https

S čím měl vlastně vyhledávač Seznam.cz problém? Při indexaci webových stránek se počítají pro každou z nich signály, což jsou čísla odrážející kvalitu stránky. Webům, které přešly z HTTP na bezpečnější HTTPS protokol, došlo při jejich opětovné indexaci ke ztrátě některých signálů a stránky se tak mohli propadnout v přirozených výsledcích vyhledávání Seznamu níže, než se nacházely před přechodem na HTTPS. Více jsme o tomto problému psali v článku „Seznam.cz doporučuje webům přechod na HTTPS odložit. Proč?“.

V říjnu Seznam.cz doporučoval s přechodem na bezpečnější protokol počkat na začátek roku 2016, kdy měl být problém vyřešen. Náprava se nakonec „trošinku“ protáhla, ale zdá se, že už by vše mělo fungovat, jak má. Podle oznámení na blogu fulltextového týmu Seznamu všichni ti, kteří přesun webu na HTTPS odkládali jen kvůli vyhledávání v Seznamu už nemají důvod dále čekat.

Podle informací ze stejného blogu vyhledávání v Seznamu nemělo problémy se stránkami HTTPS již delší dobu, ale nedostatky přetrvávaly v přesměrování velkých webů ze staré domény na novou. Nové implementované řešení již dostatečně odstraňuje největší propady stránek ve výsledcích hledání.

Na druhou stranu seznamovský „tým vyhledávání“ upozorňuje, že v individuálních případech se krátkodobé propady můžou stále vyskytnout. Podle Seznamu čím je web větší, tím je náchylnější k problémům. Aby se toto riziko minimalizovalo, je potřeba dodržet tyto zásady:

  • Přesunout celý web se zachováním všeho obsahu, cest, interních redirektů, apod. na novou doménu nebo protokol (pokud se přesunoval web http=>https, tak jediný rozdíl v adresách bude protokol),
  • Ze staré domény redirectovat každé url 1:1 na přesně stejné url na nové doméně nebo s novým protokolem,
  • Pro redirect ze staré domény na novou používat zásadně HTTP status 301 “permanent redirect”.

https protokol

Přechod na bezpečnější protokol HTTPS určitě doporučujeme, obzvlášť těm, kteří nabízí či přijímají on-line objednávky a kreditní karty, všem co pracují se systémem s vysokou důležitostí (banky, úřady, státní správa). HTTPS by měli také používat ti, co nabízí vstup do své vlastní sítě a chtějí, aby komunikace probíhala zabezpečeně, a také ti, kteří pracují s citlivými daty jako jsou adresa, rodná čísla, licence a musí dodržovat soukromí.

Bezpečnější stránky s HTTPS protokolem by měly být samozřejmostí pro majitelé e-shopů, kde při on-line nákupu na e-shopu dochází k přenosu osobních údajů, hesel nebo platebních údajů. Komunikaci se zákazníkem je tak třeba mít zašifrovanou, aby nedocházelo k úniku dat.

 

Přechod z HTTP na HTTPS není určitě jednoduchá záležitost a je potřeba ho dobře promyslet a naplánovat. Také je potřeba počítat s tím, že váš web může na chvíli zaznamenat drobné ztráty organické návštěvnosti.

Marketing
,
SEO
,
Zpět nahoru