PHP - verze sem, verze tam

5 min čtení
Bc. Pavel Konečný
Bc. Pavel Konečný ICT specialista, web developer

PHP je skriptovací programovací jazyk, který je používán především pro tvorbu internetových stránek. Statistiky W3Techs uvádí, že je využíván až na 79 % webů.

Podobně jako jinde, tak i v případě PHP jsou vydávány nové verze, které s sebou přináší nové vlastnosti. Pohodlnější programování, lepší zabezpečení či například vyšší rychlost. V následujícím článku se dozvíte více informací o vydávání nových verzí i důvody, proč by měly internetové stránky běžet na nejnovější verzi PHP.

Dnes za tvorbou jazyka stojí široká komunita PHP vývojářů. Každý z nich se může zapojit do návrhu vylepšování, testování, údržby dokumentace a dalších činností spojených s vydáváním nových verzí.

Jak je to s verzemi PHP a jejich podporou (vydáváním aktualizací)?

K 31. prosinci 2018 bylo oznámeno ukončení podpory verzí 5.x, na které v tu dobu podle statistik W3Techs běželo přes 78 % webů využívajících PHP. I když byla oficiální podpora verzí 5.x ukončena, její zastoupení k dnešnímu dni je více než 53 %. To nutí poskytovatele webhostingů i správce stránek pracovat i se staršími verzemi, především 5.6. Situace se naštěstí postupně zlepšuje a podíl těchto verzí klesá, protože používání starších verzí s sebou nese bezpečností a jiná rizika.

Současně je každá nově vydaná verze (v poslední době je vydávána 1x ročně) pravidelně aktualizována po dobu dvou let. Další rok jsou vydávány pouze aktualizace obsahující opravy kritických bezpečnostních chyb. Dnes tedy nejsou podporovány verze 7.2 a starší a plně podporovány jsou pouze verze 7.3 a novější (nejnovější 7.4 byla vydaná na podzim 2019).


zdroj: oficiální stránky jazyka PHP

Podpora verzí PHP z pohledu programátorů

Čím novější verze PHP, tím více programátorů s ní umí pracovat. Mladí programátoři se na nových verzích učí a staré verze neznají a ti zkušení s nimi už také nepřijdou tak často do styku. Postupem času je tedy čím dál méně vývojářů, kteří budou moci spravovat internetové stránky na starších verzích PHP.

Pokud je to možné, tak již vytvořené webové stránky programátoři upravují, aby “běžely” na nejnovějších, aktuálně podporovaných verzích PHP. Takové stránky jsou snadno udržovatelné a také zabezpečené proti novým typům útoků nebo vyšší míře jejich rizika.

Každá verze PHP musí mít také zajištěnou podporu na serverech, kde jsou hostované stránky. Ať už jde o komerční plošný webhosting nebo řešení pomocí vlastního či pronajatého serveru, podpora starších verzí začne být dříve nebo později problematická a nutí k úpravě stránek.

A jak je to z pohledu majitele webu?

Majitel webu zpravidla neřeší, v jakém jazyce je jeho web vytvořen nebo zda podporuje nejnovější verzi použitého jazyka. Měl by se ale přinejmenším zajímat o to, zda je web pravidelně aktualizován a tedy lépe zabezpečen. Takový web je i snažší udržovat do budoucna.

V případě menších webů a e-shopů, které využívají otevřené redakční publikační systémy nebo sdílená řešení (WordPress, Webnode, Shoptet aj.), mohou být aktualizace otázkou “jednoho kliknutí” nebo probíhají bez vědomí majitele.

Pokud je ale web nebo e-shop vytvořený na míru (s ohledem na jeho potřeby, velikost řešení apod.), je na správci stránek, aby je pravidelně aktualizoval, případně upravil pro podporu nejnovějších verzí. 

Web, který je udržován na staré verzi PHP se sice vyhne průběžným investicím, ale dřív nebo později budou potřeba větší úpravy a ty si vyžádají vysoké jednorázové náklady. O bezpečnostních rizicích zastaralých verzí už jsme se zmínili výše.

Závěrem

Každé internetové stránky si zaslouží pravidelnou péči, ať už z pohledu uživatelské použitelnosti, obsahu nebo zveřejňovaných aktualitách. Tato pravidelná údržba může předejít tomu, že bude nutné po delší době web úplně nahradit, což může být drahé. Navíc změny, které má přinést, se dostaví později, než v případě průběžných změn. 

Nejinak je tomu i v případě aktualizací na nejnovější verze programovacího jazyka, kam spadá i skriptovací jazyk PHP. V dnešní době stále častějších kybernetických hrozeb je i v tomto ohledu pravidelná údržba a aktualizace velmi důležitá

Programování
,
Zpět nahoru
Bc. Pavel Konečný