Jak zkrátit odkazy na vlastní doméně?

3 min čtení
Marek Dočekal
Marek Dočekal Web Developer

Některé věci máme rádi dlouhé, třeba dovolenou. Některé zase musí být co nejkratší, jinak je to utrpení. Třeba fronta na úřadě nebo reklama na začátku našeho oblíbeného videa. A krátké máme rádi i URL adresy. Dokonce tak rádi, že služby jako Bitly si na tom založily skvělý byznys. Proč však zkracovat doménu na formát bit.ly/text, když můžete zkrátit přímo vaši doménu? I to totiž Bitly umožňuje a navíc zdarma. Pojďme si ukázat, jak na to.

Prvně si vytvoříme na bitly.com účet, na který se přihlásíme.

Uvnitř rozbalovacího menu zvolíme možnost Settings > Advanced Settings > Branded short domain, kam zadáme naši zkrácenou adresu (v našem případě na.feo.cz)

Ve druhé odrážce také vidíme, jak mají být nastaveny DNS záznamy u domény. To zvládne během chvilky nastavit váš webmaster.

Druhou možností je napojit zkracovač na subdoménu. Pokud zvládnete nastavit DNS záznamy k doméně sami, můžete tak učinit. Protože zkracovač instalujeme na subdoménu, tak v administraci naší domény přidáme záznam s doménou na.feo a hodnotou CNAME záznamu cname.bitly.com.


 

 

 

Přidaný screenshot ukazuje nastavení DNS záznamů na WEDOSu. U jiných registrátorů může nastavení vypadat odlišně:

Pokud máte hotovo, musíte počkat, až se změny DNS záznamů na internetu projeví. To většinou trvá 15 minut až hodinu. Kontrolu správnosti zkracovače provedeme tak, že po zadání adresy na.feo.cz se nám zobrazí stránka s logem bitly a informací, že tato doména slouží ke zkracování odkazů.

My si ještě nastavíme, aby při vstupu na na.feo.cz byli uživatelé přesměrováni na naši hlavní doménu feo.cz. V menu si opět najedeme do Branded Short Domain, kde zvolíme Root & 404 Redirect a do pole root url vložíme naší doménu (včetně HTTP protokolu). Pokud po zadání neexistující zkrácené adresy chceme použít vlastní chybovou stránku, obdobně ji nastavíme. Případně můžeme nastavit, aby po zadání neexistující zkrácené adresy byl uživatel přesměrován na náš web. V tom případě pole 404 URL nastavíme shodně s polem ROOT URL.

Nyní již máme nakonfigurovaný zkracovač a můžeme jej používat. Jediná nevýhoda je ta, že sdílí zkrácené adresy s bit.ly, proto naše zkrácené adresy budou dostupné jak pod adresou na.feo.cz/test1234, tak i pod bit.ly/test1234. Pokud ale máme zkrácené adresy vygenerované z dřívější doby, na našem zkracovači nepůjdou použít.

A proč je kolem zkrácených URL adres na vlastní doméně takové haló? Bitly ve své případové studii tvrdí, že použití vlastní zkrácené domény zvyšuje CTR o 34 % oproti nebrandové adrese. A to není zrovna malé číslo. Vlastní doména totiž zvyšuje důvěryhodnost zdroje, zákazníci jsou rádi, když ví, kam je odkaz nasměruje.

 

Marketing
,
Zpět nahoru
Marek Dočekal