EET povinná pro e-shopy, již od 1. března 2017!
Aktualizace 30. listopadu: Ministr financí Andrej Babiš se sešel s výkonným ředitelem APEK, platby on-line na e-shopech mohou být z povinné evidence ještě vyjmuty - číst více.
Elektronická evidence tržeb (EET) nemine ani e-shopy, to je již delší dobu jasné. V poslední době se ale upřesnily detaily, stanovily výjimky, a to hlavně díky zveřejněnému metodickému pokynu vč. dodatečných informací na oficiálních stránkách, které se EET věnují.
Připravili jsme shrnutí toho všeho, tedy co znamená zavedení evidence tržeb pro Váš e-shop, kdy je třeba provést změny přímo na e-shopu a kdy zprovoznit evidenci tržeb ve Vaší prodejně apod.
V kostce o EET
EET prošlo schválením legislativními orgány již v dubnu tohoto roku. Hlavním důvodem zavedení je zamezení krácení daňové povinnosti.
Základním principem je povinnost elektronicky nahlásit tržbu nejpozději ve stejnou chvíli, kdy je přijímána platba od zákazníka. Nahlášením tržby přes internet Finanční správě je okamžitě prodejci sdělen unikátní kód, který musí být sdělen zákazníkovi formou účtenky. Účtenka kromě unikátního kódu obsahuje další povinné informace.
Uvedení do provozu je plánováno v několika fázích. Podívejme se tedy na to, do které fáze spadá e-shop, který provozujete, a za jakých podmínek se Vás EET týká.
Týká se EET mého e-shopu? A od kdy?
Naprostá většina e-shopů spadá do kategorie “Maloobchod”, případně “Velkoobchod” a jak je možné se dočíst na oficiálních stránkách Finanční správy www.etrzby.cz na stránce Odkdy evidovat tržby, musí být evidence tržeb prováděna v rámci 2. fáze, tedy od 1. března 2017. Zatímco první fáze (provoz od 1. prosince 2016) počítá s testováním od 1. listopadu, žádné takové období pro další fáze stanovené není a testovat lze již nyní.
Jak evidovat tržby z e-shopu?
Evidence tržeb, která spočívá v elektronickém oznámení tržby v době přijetí tržby od zákazníka, může probíhat buď na straně e-shopu, v účetní/pokladním systému prodejce nebo se může na konkrétní tržbu z e-shopu vztahovat výjimka, kdy je evidence nepovinná.
Základní rozdělení spočívá v typu platby, případně odběru objednaného zboží:
1. Platby hotově na odběrném místě
Časem evidence tržby by měl být nejpozději okamžik provedení platby, tedy v tomto případě předání hotovosti prodejci. Prodejce by měl být vybaven účetním, pokladním nebo jiným systémem, který umožní přijatou platbu evidovat do systému EET a následně předá zákazníkovi účtenku s povinnými informacemi včetně přiděleného unikátního kódu z evidence.
2. Bankovní převod
Pro platby bankovním převodem vyjednala Asociace malých a středních podniků výjimku z evidence tržeb a ta zůstává v tomto případě nepovinná. Pokud by chtěl prodejce evidenci provádět, mohla by probíhat ideálně na straně účetního systému, kde probíhá párování přijatých plateb s objednávkami.
3. Platba dobírkou (hotově přepravci)
Z hlediska evidence tržeb se jedná o další výjimku za předpokladu, že přepravce předává přijaté peníze od zákazníka bankovním převodem. Evidence je tak z podobných důvodů, jako v případě přímého bankovního převodu, nepovinná.
4. Platba on-line
Tento způsob platby je v zásadě prováděn ihned po dokončení objednávky na e-shopu, kdy zákazník na stránce platební brány volí způsob platby a provádí ji jedním z možných způsobů: platba kartou, tzv. “platební tlačítko” banky, bankovní převod (platební bráně - tedy prostředníkovi), aj. U některých poskytovatelů je dostupná pouze platba kartou, u jiných pouze některé ze zmíněných. Podle zvoleného způsobu platby by měl obchodník rozlišovat, zda je povinné tržby evidovat či nikoliv. Např. u platby kartou on-line je ale evidence tržeb povinná.
Jak se tedy změní procesy objednávek z e-shopu?
Pokud Váš e-shop nemá možnost osobního odběru a nemá ani platby on-line, pak není třeba prozatím nic měnit a povinné evidenci v e-shopu se vyhnete. Dobírky a platby převodem totiž spadají do výjimek (za jistých předpokladů uvedených výše) a vyhnete se tak povinné evidenci.
Jedním z formálních znaků evidované tržby je také předpoklad, že poplatníkem je firma přihlášena k platbě daně v České republice. Pokud tedy je e-shop provozován zahraniční firmou, platná legislativa se jí netýká a evidence pro ni neplatí.
Pokud poskytujete osobní odběr jakoukoliv formou a umožňujete platit v hotovosti, pak je třeba zajistit i elektronickou evidenci a předat zákazníkovi účtenku s potřebnými údaji. Dá se předpokládat, že elektronickou evidenci tržeb bude umožňovat Vámi používaný účetní/pokladní systém. Pokud takový nemáte a doklady např. vypisujete ručně, je na čase vybrat vhodný způsob evidence.
Jestliže e-shop disponuje platbami on-line, ať už se jedná o platební bránu Vaší banky nebo systém třetí strany, je třeba zajistit elektronickou evidenci tržeb přímo v e-shopu, je tedy třeba tyto funkce do něj doplnit.
Co je třeba udělat a kde vlastně začít?
Nyní již víte, zda se Vás EET bude od 1. března 2017 týkat, nebo ne. Pokud patříte mezi ty, kterých se týká, máte v zásadě dvě možnosti. Jednou z nich je omezit na svém e-shopu způsoby plateb a odběru a vyhnout se tak povinné evidenci. Tím ovšem můžete přijít o své zákazníky a pak je jen na Vás zvážit, zda se tento krok vyplatí, nebo ne. Jsou jistě obory, kde to může dávat smysl, třeba i jako dočasné opatření.
V případě povinné evidence je třeba podniknout následující kroky:
1. Zřízení přístupu na portál e-tržby - Finanční správa přidělí autentizační údaje, pomocí kterých se přihlásíte na portál správce daně. Tam je třeba registrovat provozovny (e-shop bude samostatná provozovna) a vygenerovat certifikát, který slouží pro elektronickou komunikaci. Údaje je třeba jej zadat do systému (e-shop, pokladna, apod.), který tržbu zasílá.
2. Potřebné vybavení pro osobní odběry - pokud chcete zákazníkům poskytovat osobní odběry s platbou v hotovosti, vybavte se potřebným softwarovým, případně hardwarovým vybavením.
3. Úprava e-shopu - v případě využití plateb on-line musí umět e-shop tržby odesílat do portálu správce daně. Je třeba jej tedy o tyto funkce rozšířit. Podle pokynů finanční správy není zapotřebí předávat údaje o evidované tržbě do účetního/pokladního systému, kde byste jednoduše vytisknuté informace např. přidali do zásilky zákazníkovi, ale postačí předat zákazníkovi údaje elektronickou formou, tedy např. e-mailem.
Neztrácejte hlavu, jsme tu my, abychom pomohli
Není mnoho času, abyste se připravili na tuto povinnost připravenou našimi legislativními orgány. Pokud jste stále na pochybách, zda se Vás evidence tržeb týká, nebo ne anebo zda máte jiné dotazy k tématu, ozvěte se nám a rádi Vám se vším pomůžeme.
Sami se již nějakou dobu na tuto změnu připravujeme a v našem e-shopovém řešení se jsme schopni přizpůsobit potřebám jak povinné evidence, tak případným individuálním požadavkům našich klientů.
Aktualizace 30. listopadu: Ministr financí Andrej Babiš se sešel s výkonným ředitelem APEK (Asociace pro elektronickou komerci) Janem Vetyškou a řešili spolu hlavně problematiku evidence on-line plateb v e-shopech. Ministr financí na to reagoval návrhem na udělení výjimky pro tento způsob plateb na e-shopech. Více se dozvíte přímo ve článku na stránkách apek.
V tuto chvíli ještě není nic jisté. Ministr financí se podle externího zdroje chystá přednést vládě pozměňovací návrh. Situaci pro Vás pečlivě sledujeme a budeme Vás informovat o změnách.
Vybrané příspěvky
Sdílíme své
know-how
Inspirujte se články našich specialistů nejen z oblastí UX, SEO a marketingu...