Seznam přitvrzuje v boji proti webspamu

2 min čtení
Bc. Lukáš Pevný
Bc. Lukáš Pevný PPC specialista

Již druhá aktualizace během půlroku dokazuje, že to Seznam s bojem proti webspamu myslí vážně. Od konce června probíhá postupné nasazení prozatím poslední aktualizace vyhledávání s názvem Jalapeňo 3.0.

Jalapeňo je algoritmus, který penalizuje webspam a zvýhodňuje původní autorský obsah. Zlepšuje řazení výsledků ve vyhledávání tím, že upřednostňuje stránky s kvalitním, původním a informačně přínosným obsahem.

Webový spam

jalapeňo - seznam.cz

Seznam za webový spam považuje účelově vytvořené stránky, které mají „zlepšovat“ SEO (linkfarmy, doorway) nebo weby typu MFA (made for adverts - stránky speciálně vytvořené pro umisťování bannerové reklamy) / MFM (made for money – stránky vytvořené pro umisťování placené reklamy), které nepřinášejí žádnou faktickou informaci a prakticky obsahují pouze reklamu.

Jalapeňo 2.0

První aktualizace Jalapeňa (pracovní název Jalapeňo 2.0) probíhala v lednu tohoto roku. Tato aktualizace zpřesňovala výpočty penalizace spamu pro často hledané dotazy a tím umožnila zpřísnění penalizace oproti původnímu stavu. Již první verze Jalapeňa vedla k poklesu množství spamu asi o 77 %, ale sám Seznam přiznával, že dosavadní nastavení bylo spíše konzervativní.

Jalapeňo 3.0

Od 21. června tak s bojem proti webspamu pomáhá Seznamu třetí aktualizace vyhledávání s názvem Jalapeňo 3.0. Nejnovější Jalapeňo dále vylepšuje výsledky na základě přesnější detekce webspamu. Během následujících 2-3 týdnů by se stránky, které nejsou webspam, měly posouvat ve výsledcích vyhledávání nahoru. Podle Seznamu umí nová umělá inteligence aktuálně rozpoznat 87 % webspamu.

Jalapeňo 3.0 také přichází s novinkou v podobě penalizace stránek obsahující přeoptimalizovaný text (keyword stuffing). Díky tomu nyní lépe rozpoznává stránky, na kterých se opakují klíčová slova tak, že to výrazně negativně ovlivňuje jejich celkovou kvalitu a použitelnost.

Penalizace stránek s přeoptimalizovanými texty je podle Seznamu dalším krokem k posílení významu kvalitních stránek ve výsledcích vyhledávání. Proto další updaty tímto směrem budou následovat.

Zdroj: Seznam.cz

Marketing
,
SEO
,
Zpět nahoru
Bc. Lukáš Pevný