Homo Homeoffice: Jak se nám pracuje z domu?

8 min čtení
Mgr. Lukáš Nagy
Mgr. Lukáš Nagy SEO specialista

Kvůli současné situaci pracuje většina FEO týmu z domova. Na home office jsem také já a zajímalo mě, jak se mým kolegům daří. Jestli v práci z domova vidí nějaké výzvy, co je pro ně náročné a co jim jde naopak lépe. Očekával jsem také nějaké tipy na lepší efektivnost a skutečně je dostal, spolu s doporučeními na užitečné aplikace.

Článek jsem plánoval jako sérií za sebou jdoucích rozhovorů, ale protože se témata a odpovědi většinou prolínaly, tak jsem ho zpracoval spíš jako „výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího“. Zajímaly mě 4 okruhy.

  1. V čem vidíš výhodu home office a jaká v něm vidíš pro tebe pozitiva? Jde ti něco lépe?
  2. Jaké problémy ti home office způsobuje? Vnímáš nějaké negativní stránky? 
  3. Upravil jsi svoje domácí prostředí? Co ti pomohlo?
  4. Chceš něco vzkázat čtenářům a pracujícím z domu? Jak by měli zlepšit svou efektivitu?


Podle Zuzky je home office skvělý na hlubokou práci. Nikdo ji nevyrušuje a v místnosti nejsou žádné rušivé elementy. Musí však mít nastavený „drsnej režim“. Doma si určila časové bloky, ve kterých jenom pracuje a od práce neodbíhá. Zároveň si vždy večer plánuje práci na další den. Na otázku ohledně domácího pracovního prostředí odpověděla:

Já jsem si musela připravit čistej stůl s monitorem, počítačem a zvlášť vedle na stolku mám hrnek a další věci. A nesmím tady mít výhled na venek, ani nesmím být v kuchyni, protože by mě to pak lákalo (smích). 

Nevýhodu vidí v operativě - potřeba operativně něco rychle probrat a řešit. Někdo například není hned dostupný a to zdržuje celý proces. Komunikace s týmem je proto náročnější.

TIP: Na efektivní komunikaci ve více lidech používejte Whereby. Nemusíte nic instalovat, registrace je rychlá a komunikujete skrz webový prohlížeč. Ve vytvořené místnosti můžete zdarma diskutovat ve čtyřech lidech. Placená verze pak pojme až 12 lidí.

Většina kolegů se shodla na tom, že jim chybí přítomnost ostatních lidí. Společné rozhovory, kafe, odpočinek na balkoně. „Chybí mi kolegové a ten náš čas, když si zajdem na  kafe, nebo i ten oběd, když si zajdem a odpočinem si.“ Za výhodu pak považuje absenci dojíždění a tím získaný čas. Lukáš má rád klid a pohodová rána s příjemnou snídaní. „Víš co, uděláš si tady snídani, pěkně sedneš k počítači a jedeš. Tak tohle je na tom výborný.“ 

Zpočátku však měl náš PPC specialista problémy s  hranicemi práce - nedokázal se zastavit, potřeboval si je určit. Na druhou stranu se tady bavíme o pracantovi v už pokročilejším věku:), takže domácí prostředí oceňuje: „Zase výhodou je, že když tě bolí za krkem nebo takhle, tak si tady pěkně lehnu víš, na chvilku (smích).

Fotku ode mě ale nečekej. Tady je takovej bordel, že se stydím sám před sebou (smích).

Podobný problém, jaký řešil Lukáš, jsem očekával i u Marka. Náš specialista na uživatelské zážitky je hodně velký pracant. Navíc je perfektně organizovaný a detailní. Doma se mu pracuje dobře, nikdo ho neruší. Ale protože se ani v podstatě nedá chodit ven, neumí oddělit práci od domova. Po „oficiálním“ pracovním čase pokračuje dál a končí až někdy kolem deváté hodiny večer. Já: „Takže negatívum domácej práce je u teba, že sa v podstate nevieš zastaviť.“ Marek: „(smích) Jo, to je přesně ono.“ Čas se však snaží regulovat alespoň pomocí aplikací. V měřícím nástroji Clockify využívá funkci pomodoro timer, která ho v pravidelných intervalech vybízí k tomu, aby si dal pauzu.

TIP: V případě opačného problému, tedy když se nějaké aktivitě nechcete věnovat příliš dlouho, doporučujeme instalaci aplikace Horo pro IOS zařízení. Ta vás upozorní, kdy máte skončit a radši začít řešit něco jiného.

 

Já: „Takže v podstate žiadna zmena pre teba. Nič si si nevšimol.” Pavel: „Joo, tak trochu jo. Trošku jiná barva zdí, než v práci.“

Pavel Polák
programátor

 

Míša považuje za nejdůležitější mít rutinu. Primárně tu ranní, u počítače chce sedět vždy nejpozději o půl osmé. Není podle ní vhodné čas posouvat. Shoduje se s ní také Martin, jeden z našich account managerů. „Já to dělám tak, že pravidelně vstávám a dělám věci rutinně. Protože kdyby tam nějaká ta rutina nebyla, tak by se mi pracovalo o dost hůř.“ Důležitá je také pravidelná káva.

Naše PPC specialistka ve skutečnosti na home office pracuje už několik měsíců, takže má z nás největší zkušenosti. Svůj koutek má vyladěný, k práci si koupila nový pracovní stůl, kvalitní monitor a myš. „A nejakú kytičku tam máš?”  Míša: „Kytičku? Mám tady kaktusy, protože mně kytičky umíraj (smích).Na práci z domova jí vadí nedostatek pohybu. Minimálně už jen ta cesta do práce. Člověk si musí nějakou aktivitu najít. Já osobně se chodím v čase oběda na 10 až 15 minut projít po okolí. Vyvětrám se a odreaguju.

TIP: Jestli vám také chybí pohyb a zároveň sháníte nové sportovní vybavení, podívejte se například na nabídku inline bruslí našeho klienta Heliasport. Ale samozřejmě sportovat zodpovědně - s rouškou, nebo jinou pokrývkou obličeje.

 

„Hlavně v místnosti nemít PlayStation nebo Xbox a taková lákadla.“

Martin Gottvald
Account manager

 

S Petrem jsme spolu kromě jiného probírali objem vykonané práce. Má doma podobný režim jako v kanceláři a odpracuje toho zhruba stejně. Také se mu doma lépe soustředí. Uvidí, jak se bude situace vyvíjet, ale s blížícím se jarem zvažuje úpravu režimu: rozdělit si práci na dva bloky a kolem oběda například jít někam ven s tím, že bude pracovat déle. To může být efektivní ve smyslu, že využijete ten nejlepší čas na „provětrání se“.

Můj koutek je prostě stůl, na který jsem si položil noťas, propojil ho s monitorem a to je všechno.

Luky, ja viem, že to bude znieť hnusne, ale mňa tu nikto neotravuje (smích).

Domča to samozřejmě myslela dobře. V pozdější části rozhovoru ještě dodala: „Negatívum toho je, že sedíš doma a nevidíš kolektív, nie si ako keby v tom kolektíve. Čím chcem nepriamo povedať, že mi všetci chýbajú." 

Dominika se nejvíc bála toho, že se nebude moct soustředit na práci, ale to se naštěstí neděje. Naopak, čas má víc rozdělený. Má klid a když jí někdo napíše ohledně jiného klienta, nemusí situaci hned řešit, ale nejdřív dokončí rozdělanou práci. „Domi a čo by si odkázala ľuďom k aktuálnej situácií?” Dominika: „Vydržte. Spolu to zvládneme (smích).

Závěrečné slovo a tipy

  • Pro společnou práci v týmu se nám už dlouhodobě osvědčil nástroj Teamwork.
  • Pro písemnou komunikaci doporučujeme chatovací nástroj Slack, který je v pracovních kruzích velmi dobře známý.
  • Habitica vám pomůže dodržet zvyky a plnit úkoly v čase. Využívá k tomu prvky gamifikace - konkrétně žánr RPG, ve kterém si levelujete hrdinu, plníte úkoly a bojujete s bossy. Koukněte se, jak to vypadá v praxi.

Ve FEO aktuálně fungujeme ve speciálním režimu. Každý situaci prožívá jinak, někdo víc dramaticky, někdo méně. Důležité je, abychom se vzájemně dokázali podpořit a pracovat na stejné úrovni, jako dřív. Protože nyní nás naši klienti potřebují víc, než kdykoliv předtím. A my jsme tu pro ně.


 

Ze života FEO
,
Zpět nahoru
Mgr. Lukáš Nagy